Takže dikobraz, hyena a prase bradavičnaté vejdou do nory…
Ne, nejde o nastavení špatného vtipu, ale o abstrakt ve vědeckém článku publikovaném v African Journal of Ecology, který zjistil, že všichni byli schopni společně obývat noru.
Navzdory stísněným hranicím vykopaného doupěte plného brků, zubů a klů nebyla na stránkách této nájemní smlouvy prolita žádná krev.
Vědci, kteří objevili tento nový fenomén při pozorování fotopastí před doupaty hyen v rezervaci divoké zvěře v Keni, naznačují, že šlo ve skutečnosti o „zdravý respekt k hrozbám, které představují jejich vzájemně impozantní zbraně“.
Sdílení doupěte není úplně nové, bylo pozorováno u dikobrazů, kun, lišek a jezevců ve stejném komplexu kopců v Itálii v roce 2019.
Je to však poprvé, co byl pozorován u afrických zvířat. V jedné z prohlubní se našlo až sedm hyen, tři prasata bradavičnatá a dva dikobrazi a v další 11 hyen, šest prasat bradavičnatých a dva dikobrazi.
Sdíleli prostor měsíce a někdy přicházeli a odcházeli během několika minut od sebe.
„Hyeny a dikobrazi jsou většinou noční a prasata bradavičnatá jsou většinou denní, takže sdílená doupata by mohla být obsazena na základě „sdílení času“,“ uvedli vědci, kteří však uvedli, že existují důkazy o tom, že všichni tři zůstávali v noře ve stejnou dobu. čas.
Ačkoli vědci nepotvrdili jejich existenci, potenciálně oddělené komory pod zemí pravděpodobně poskytly trojici tolik potřebný prostor, díky čemuž byly spíše sousedy než spolubydlícími.
Podle hlavního autora Marca Dupuis-Désormeaux et al převládá teorie, že během období sucha bylo kvůli velmi tvrdé zemi hospodárné využívat stávající nory spíše než vynakládat energii na kopání nových. Když se vrátily deště, zdálo se, že nájemní smlouva skončila a členové se vydali každý svou cestou.
Zajímavé je, že se zdálo, že hyeny hrající s dikobrazy a prasaty bradavičnaté zcela upustily od lovu těchto druhů, zatímco jiné hyeny v norách, které ostatní zvířata nezabíraly, v tom pokračovaly.
Je to určitě směr, který si zaslouží více pozornosti.