Invazivní druh mořských řas z Karibiku byl přeměněn na kompostovatelný plastový obal, který má potenciál pro masovou produkci. Navíc může mít vlastnosti transformovat celý dodavatelský řetězec tohoto všudypřítomného produktu používaného v obrovských množstvích každý den v restauracích po celém světě.
Průlom přichází z University of Leeds ve Spojeném království, kde se Keeran Reed a jeho kolegové snažili proměnit hnědý druh mořských řas zvaný sargassum ( Sargassum natans ), který zaplavuje břehy Reedova domova Trinidad a Tobago, na druh biopolymer.
Sargasum je tvořeno dlouhými řetězci molekul podobných těm, které se nacházejí v běžném plastu. vědci zjistili, že smícháním s kyselinou, solí a některými chemikáliemi je hustší a poddajnější.
Poté jej přeměnili na fólie jako normální plastový obal, aby studovali, jak obstojí v zahřátých podmínkách a při vhození do kompostovacího koše. Stávajícím biodegradabilním plastům může trvat měsíce, dokonce i více než rok, než se rozloží na hromadu kompostu. Naproti tomu sargasum potřebovalo dva až tři týdny.
Navzdory tomuto rychlému rozkladu byly filmy robustní a držely pohromadě při teplotách kolem 450 °F (230 °C). Film také nevyluhoval žádné chemikálie, když byl ponechán ve vodě po dobu 10 dnů, což znamená, že jej lze bezpečně použít k zakrytí vlhkých nádob s potravinami, jako je nakrájené ovoce.
„Studium celého dodavatelského řetězce je skutečně tím, kde nápady na udržitelné materiály dosáhnou, nebo ne. Chceme najít jednu nejlepší aplikaci pro náš materiál a studovat dopady na životní prostředí při jeho používání z laboratoře ke spotřebiteli,“ řekl New Scientist Koon-Yang Lee z Imperial College London, který je součástí výzkumného týmu .
K tomu by potřebovali otestovat, jak pružný a pružný materiál může být v podmínkách hromadné výroby. V továrnách, které vyrábějí plastové přilnavé fólie, se plast formuje do fólií vyfukováním do obrovských bublin.
Pokud by stávající výrobní metoda nemohla být použita tak, jak je, pak by výzkumníci museli určit, kolik vody a energie by nové metody mohly spotřebovat.
Mořské řasy jsou směšně všestranné a země po celém světě je testují jako materiál pro nejrůznější aplikace.
Tyto plenky jsou vyrobeny z mořských řas a jsou dobré pro dětskou pokožku, zatímco Turecko a Dánsko používají mořské řasy, jako jsou řasy, jako palivo pro auta a letadla. Vědci v Austrálii ji používají k čištění metanu z kravských žaludků , jiní v Nizozemsku ji používají k čištění znečišťujících látek z přístavu v Rotterdamu a start-up mezi Baltským a Karibským mořem sklízí invazivní řasy pro všechny druhy produktů , jako jsou obaly a potraviny. a kosmetika.