Papoušci chovaní jako domácí mazlíčci byli naučeni videohovorům

V amerických domácnostech je chováno více než 20 milionů papoušků jako domácí mazlíčci a studie chtěla zjistit, zda by si tito společenští ptáci užívali videohovory mezi sebou stejně jako lidé.

Studie Birds of a Feather rekrutovala více než tucet majitelů papoušků a jejich ptáků, aby zjistili, zda lze osamělost papoušků, skutečné nebezpečí pro duševní zdraví ptáků, zlepšit přístupem k videohovorům.

Není slovem lži říkat, že platformy jako Zoom, Skype a Facetime zachraňovaly životy během přísných výluk během COVID-19, ale lidé nejsou jediní tvorové, kteří jsou schopni využít a mít prospěch z videohovorů s přáteli.

Studie , kterou zorganizovala Northwestern University ve spolupráci s vědci z MIT a University of Glasgow, naučila papoušky iniciovat videohovory s jinými papoušky tím, že jim dá pokyn, aby zazvonili na zvonek a poté se dotkli obrázku jiného papouška na obrazovce tabletu . zahájit hovor.

Majitelé byli zkušení chovatelé papoušků, kteří věděli, jak pomocí videohovoru rozpoznat známky strachu, agrese nebo nezájmu, které by mohly vést k poškození klecí nebo ptáků.

první fázi studie zahájilo 18 papoušků 212 videohovorů s maximální povolenou dobou 5 minut. Někteří ze studie vypadli a do druhé fáze jich zůstalo jen 15.

V období „otevřené výzvy“, které následovalo, provedlo 15 ptáků během následujících dvou měsíců mezi sebou 147 videohovorů. Ptáci si také mohli vybrat, kterého jedince chtějí zavolat.

Nejen, že ptáci zahájili hovory svobodně a zdálo se, že chápali, že na druhém konci je skutečný kolega papouška, ale ošetřovatelé v drtivé většině hlásili hovory jako pozitivní zkušenosti pro jejich papoušky, podle prohlášení společnosti Northwestern.

Někteří ošetřovatelé sledovali, jak se jejich ptáci učí dovednosti od svých přátel na videu, včetně hledání potravy, nových vokalizací a dokonce i létání. Někteří chtěli druhému ptáčkovi na lince ukázat své hračky. „Během hovorů ožila,“ hlásil jeden pečovatel.

Objevilo se několik významných zjištění. Ptáci se zapojili do většiny hovorů po maximální povolenou dobu. Vytvořili si silné preference – v předběžné pilotní studii se pták výzkumnice ze severozápadu Jennifer Cunha, Ellie, kakadu Goffinův, rychle spřátelil s africkým šedým z Kalifornie jménem Cookie. „Je to už více než rok a stále mluví,“ řekl Cunha univ. lis.

Dva starší, slabší arové si také vytvořili rychlé přátelství, které pokračovalo dlouho po skončení studia a často na sebe volali: „Ahoj, ahoj, pojď sem“.

Také ptáci, kteří iniciovali nejvíce hovorů, byli ptáci, kteří obdrželi nejvíce žádostí o chatování od jiných ptáků, což je nález zrcadlený u lidí.

Výzkumníci varují, že zjištění neznamenají, že by majitelé papoušků měli zavolat Zoom a předpokládat, že to dopadne dobře. Zúčastnění papoušci měli zkušené psovody, kteří měli čas technologii pomalu zavádět a pečlivě sledovat reakce svých papoušků.

Jak studie podtrhla, papoušci jsou vybíraví v tom, na které druhy ptáků budou reagovat – nezprostředkované interakce by mohly vést ke strachu, dokonce násilí a poškození majetku; větší papoušci mají zobáky více než schopné rozbít iPad na kousky.

Přesto je hluboce dojemné sledovat – v dokumentu níže – tito brilantní ptáci pociťují spojení s novými přáteli na stovky kilometrů daleko, zvláště s vědomím, že společenský život je klíčem ke zdraví papouška.

PODÍVEJTE SE NA 5minutový dokument níže…