Když staří Egypťané ještě nechávali ve svých chrámech obětiny Amonovi, v docích faraonů se již objevovala víra ze vzdálenosti více než 4 000 mil.
Socha Gautamy Buddhy o délce 28 palců (71 centimetrů) byla nalezena ve vykopávkách egyptského přístavu Berenice u Rudého moře, pocházejících z římské éry.
Je zřejmé, že lodě naložené zbožím z Indie a pobřežních ostrovů byly již v tomto raném stadiu historie schopny běžně překračovat Indický oceán na obchodních misích a přivážet s sebou koření, šperky a náboženství.
Polsko-americká archeologická mise objevila sochu „pocházející z římské éry, když kopala ve starověkém chrámu v Berenice“.
Nález obsahuje „důležité náznaky přítomnosti obchodních vazeb mezi Egyptem a Indií během římské éry“, řekl šéf nejvyšší egyptské rady pro starožitnosti Mostafa al- Waziri .
Socha zobrazuje Buddhu se svatozáří kolem hlavy a v ruce drží lotosový květ.
Námořní hedvábná stezka, známá jako Námořní hedvábná stezka, byla po tisíce let brázděna lodními cestami v Indickém oceánu a spojovala bohatství Číny s bohatstvím Indie a ostrovů koření, zpět do arabského světa a severní Afriky až do Konstantinopole a Evropy za nimi. .
Špičková analýza izotopů cínu v loňském roce ukázala, že drobné kmeny pasteveckých nomádů ze současného Uzbekistánu dodaly třetinu veškerého vzácného cínu potřebného k výrobě bronzu, který poháněl starověký středomořský obchod.
Dostat cín z Uzbekistánu do Středomoří zahrnovalo rozsáhlou multiregionální, multivektorovou obchodní síť, která snese srovnání s naší dobou – 3 500 let poté, co byla vyvinuta.
Foto: Egyptské ministerstvo pro památky a cestovní ruch