Jen hrst vlašských ořechů 3x týdně zvyšuje pozornost a růst mozku u dospívajících

Podle nové studie studentů ve Španělsku stačí hrst vlašských ořechů třikrát týdně k posílení pozornosti a růstu mozku u středoškoláků. Ořechy obsahují typ omega-3 oleje, který je zvláště prospěšný pro rostoucí mozky.

Vědci, kteří studovali 700 dětí ve věku 11-16 let, zjistili, že kognitivní vývoj a psychologické zrání se zvýšily u těch, kteří pravidelně jedli ořechy. Zjistili také velký rozdíl u těch, u kterých byla diagnostikována ADHD, kde se ti, kdo mlsali vlašské ořechy, mnohem lépe koncentrovali ve třídě než dříve a byli méně hyperaktivní.

Studenti z 12 různých škol v Barceloně byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Kontrolní skupina, která nedostala žádný zásah, a experimentální skupina, která obdržela balíčky obsahující 30 gramů jader vlašských ořechů, které jim bylo řečeno, aby je konzumovali každý den po dobu šesti měsíců.

Výzkumný tým z Barcelonského institutu pro globální zdraví, Institut d’Investigació Sanitària Pere Virgili (IISPV) a Medical Research Institute Hospital del Mar zjistil přínosy i u těch, kteří je snědli pouze 100krát za 182 dní.

Vlašské ořechy jsou bohaté na alfa-linolenové mastné kyseliny (ALA), typ omega-3, který hraje zásadní roli ve vývoji mozku – zvláště v této životní fázi, kdy se tělo dětí s růstem hodně mění.

„Dospívání je dobou velkých biologických změn,“ řekl hlavní výzkumník Dr. Jordi Julvez z IISPV.

„Neurony, které jsou dobře vyživovány tímto typem mastných kyselin, budou schopny růst a tvořit nové, silnější synapse.“

Zjistili také nárůst funkcí souvisejících s fluidní inteligencí, která je méně ovlivněna učením. Je vlastní biologii člověka.

„Posuzovali jsme (fluidní inteligenci) pomocí stále složitějších testů, jako například nechat dospívající zjistit, jaký vzorec následuje řada písmen,“ vysvětlil Dr. Julvez.

Zatímco již byly provedeny studie o vlivu ořechů na naše zdraví, dopad jejich konzumace v tak kritické fázi pro kognitivní vývoj, jako je dospívání, nebyl nikdy zkoumán.

Ariadna Pinar, doktorandka z IISPV a první autorka studie publikované v časopise eClinicalMedicine, uvedla, že jejich zjištění ukazují, že dodržování zdravé stravy je stejně důležité jako udržování těchto návyků v průběhu času.

„Dospívání je obdobím velkého vývoje mozku a složitého chování, které vyžaduje značné množství energie a živin.

„Pokud by chlapci a dívky dbali těchto doporučení a skutečně jedli hrst vlašských ořechů denně nebo alespoň třikrát týdně, všimli by si mnoha podstatných zlepšení kognitivních schopností a pomohlo by jim to čelit výzvám dospívání a vstupu do dospělosti. “