QR kódy jako nejpoužívanější technologie kódů současnosti

Vyskytují se víceméně všude okolo nás. Čárové kódy jako celek jsou důležité pro identifikaci produktů, výrobců, firem ale dokonce také osob. Některé čárové kódy jsou přitom striktně určeny a vymezeny pro konkrétní druhy využití a podnikání, jiné jsou potom používané všeobecně.

Právě do řad těch všeobecně používaných patří také samotné QR kódy, které jsou velice inteligentní volbou pro takové kódy, které umožňují využití nejen u firem, ale také i u soukromých osob.

Co je to vůbec QR kód?

Určitě jste se již potkali s takovým čárovým kódem, který zcela ignoroval původní obdélníkové rozdělení statických čar, ale namísto toho má tvar čtvercové mapy s pevným ohraničením. Přesně tak vypadají QR kódy. Může se jednat o dynamické QR kódy, které mimo možnosti dynamického obsahu nabízejí právě i velkou možnost personalizace. Z toho důvodu jsou tak oblíbené v širokém množství případů. Mezi uživatele a cíle těchto kódů rozhodně nepatří jenom firmy jako takové, ale i soukromé osoby, nebo konkrétní akce a výrobky.

Kde se generují QR kódy?

Druhou otázkou teď zůstává, kde se vůbec generují QR kódy. Hlavní funkcí, kterou totiž mají generátory QR je především právě personalizace jejich obsahu i vzhledu. Z toho důvodu se tak automaticky generátor QR kódů podobá spíše grafickému editoru. Existují přitom jak volně dostupné, tak i placené varianty generátorů QR kódů. Ty se přitom odlišují především podle toho, jaké bude finální využití a jak vysoká míra zabezpečení dat je nutná pro konkrétní využití daného kódu.

Proč je užívat místo čárových kódů?

Dva hlavní důvody zde už padly. Zatím co QR kódů umožňují opravdu všelijaké grafické úpravy, tak v případě čárových kódů je vizuál striktní záležitostí. Druhým důvodem, proč se pouštět do QR kódů je fakt, že čárové kódy mají striktní přidělení informací, jsou tedy zcela statické a neměnné. Vedle toho QR kód může obsahovat časově proměnlivá data, aniž by bylo potřeba generovat nový. A to se v mnoha případech může ukázat jako jeho naprostá zásadní výhoda.