V britské zoo se narodil pár nejvzácnějších a nejrozkošnějších selat na světě

V zoo Newquay v Cornwallu se narodil pár nejvzácnějších selat na světě.

Známá jako bradavičnatá selata Visayan, jedno z nejvzácnějších plemen prasat na světě, se předpokládá, že jich v divočině na Filipínách zůstalo jen 200 kusů.

Pár prasat je druhým úspěšným vrhem narozeným v Zoo Newquay po loňském narození jejich starších sourozenců Kevina Bacona a Amy Swinehouse.

Jejich matka May a její partner Randy jsou součástí šlechtitelského programu, který má pomoci zvýšit počet bradavičnatých prasat Visayan po celém světě.

„Po našem loňském chovatelském úspěchu se dvěma bradavičnatými selaty jsme velmi potěšeni, že můžeme přivítat tyto nové přírůstky a nadále pomáhat zvyšovat populaci bradavičnatých prasat Visayan,“ řekl Dave Rich, vedoucí týmu chovatelů v Zoo Newquay .

„Naše bradavičnatá prasata jsou plná charakteru a nově příchozí nejsou výjimkou! Už prozkoumávali svůj výběh pod bedlivým okem maminky May.“

Ačkoli se těmto druhům říká ‚bradavice‘, jsou to pouze samci, kteří mají na tváři charakteristické tři páry bradavic, aby je chránili při boji.

Samcům také v období páření narůstají působivé dlouhé hřívy, které pomáhají přilákat partnerky a také zastrašují ostatní samce.

Na rozdíl od domestikovaných nebo divokých prasat bývají vrhy selat u tohoto druhu malé, pravděpodobně v důsledku toho, že se vyvíjejí na šesti ostrovech Visayan na Filipínách, Cebu, Panay, Masbate, Negros, Guimaras a Siquijor.

Desítky zoologických zahrad v Evropě a Severní Americe mají programy chovu v zajetí pro tento kriticky ohrožený druh, který je také vůbec prvním prasatem zaznamenaným pomocí nástrojů – kdy byla samice zaznamenána pomocí kousku kůry ve francouzské zoo k vyhrabání hnízda.

Foto: SWNS