Vědci vypustili stovky ohrožených mořských koníků zpět do divočiny

Mořští biologové, kteří obnovují populace mořských koníků u východního pobřeží Austrálie, jsou u vytržení z toho nejlepšího úsilí, jaké dosud viděli.

Stovky Whiteových mořských koníků, jediného mořského koníka nebo seadraka na australském národním seznamu ohrožených druhů, byly vypuštěny do vod severně od Newcastlu do speciálně vyrobených „hotelů“.

Projekt byl proveden prostřednictvím soukromého a veřejného úsilí sestávajícího z akvária v Sydney a ministerstva primárního průmyslu (DPI), agentury, která dohlíží na lov, zemědělství, rybolov a lesnictví.

Před generací mohli potápěči vidět dva tucty Whiteových mořských koníků v době u Sydney Harbour v útočišti zvaném Port Stephens, ale pobřežní rozvoj a kotviště lodí narušily životní prostředí těchto krásných a zvláštních tvorů.

Akvárium v ​​Sydney má velmi úspěšný program chovu tohoto zvířete, který používá jedince z Port Stephens jako chovnou populaci. Otcové chovají vajíčka příští generace v břišním vaku – což je vlastnost unikátní v celé živočišné říši – a po vylíhnutí se shromažďují ve velkých pytlích s mořskou vodou.

Poté jsou odvezeni do útočišť a spuštěni dolů do svých hotelů. Hotely jsou v podstatě klece určené pro mnohem větší zvířata. Vytvářejí spoustu zákoutí a skulin, které slouží jako stanoviště pro ně a jejich druhy kořisti, jako jsou korýši.

Nedávno na palubě lodi DPI u Nelson Bay vypustil doktor David Harasti, vědec z oddělení, najednou 350 mláďat mořských koníků.

„Hotely“ mořského koníka – Dr. David Harasti

„To bylo to nejlepší, co jsme kdy udělali – 350 mláďat mořských koníků sedících ve svém novém domově,“ řekl ABC au, která ho natáčela při vydání. 

„Je skvělé to vidět a nemůžu se dočkat, až se za pár týdnů vrátím a uvidím, jak se jim daří.“

Harasti plánuje zkontrolovat své svěřence v říjnu, aby zjistil, jak se jim daří.

Foto: Dr. David Harasti